14 vilayette kaçak hayvan operasyonu: 62 bireye gözaltı

 

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Kabahatlerle Gayret Şube Müdürlüğü grupları, yaklaşık bir yıl boyunca, ülkeye kaçak yollarla getirilen egzotik ve yaban hayvanlarının taşıması, pazarlaması ve alışverişini yapan bireyleri fiziki ve teknik takibe aldı.

14 vilayette 62 kişi gözaltına alındı

Yapılan çalışmaların akabinde bu sabah İstanbul merkezli Adana, Ağrı, Ankara, Aydın, Bursa, İzmir, Kahramanmaraş, Kocaeli, Kütahya, Muğla, Niğde, Sakarya ve Samsun’da 62 adrese eş vakitli operasyon düzenledi. Ortalarında veteriner doktor, otobüs sürücüsü ve muavinlerin de bulunduğu 62 kuşkulu gözaltına alındı.

Hayvanların ağızlarını bağladılar

DHA’nın haberine nazaran; operasyon kapsamında kentlerin otogarlarında da aramalar yapıldı. Yapılan aramalarda piyasa bedeli 2 milyon 739 bin 375 lira olan, 52 farklı çeşitlerde papağan, 1 kara akbaba, 4 tavus kuşu, 25 Türk kanaryası, 84 Boz Alamecek kuşu, 55 Himalaya latifesi,1 Kızıl Şahin,16 Rhesus ve Makak, 7 Boa yılanı, 24 Leopar Gecko tipi kertenkele, 4 iguana, 10 Sakallı Ejder, 2 su semenderi, 1 uçan kuskus tipi sincap, 18 toy Poddle ve Pomeranian cinsi köpek ve 4 Scotthish ile British cinsi kedi ele geçirildi. Aramalar sırasında ele geçirilen hayvanların kafeslerde sıhhatsiz şartlarda taşındığı, hayvanların ses çıkarmaması için ağızlarının bağlandığı öğrenildi.

2 veteriner de gözaltında

Gözaltına alınan iki veteriner tabibin hayvanların denetiminden sorumlu olduğu belirtildi. Otobüs sürücüsü ve muavinlerin hayvanların kaçak yollarla ülkeye girişini sağladığı, inşaat personelleri ve özel şirketlerde çalışan ofis çalışanlarının ise kent içinde taşıdığı bildirildi.

Hayvanların satışı için liste de yapmışlar

Öte yandan şüphelilerin hayvanların satışıyla ilgili de bir şema oluşturdukları belirtildi. Buna nazaran ele geçirilen hayvanlardan maymunlara 20 ile 50 bin, Boa yılanına 14 bin 160, 1 kara akbabaya 18 bin 408 TL fiyat biçildiği belirlendi. Birebir vakitte şüphelilerin konutlarında yapılan aramalarda, düzenek kurularak hayvan yumurtalarının kuluçkaya yatırılarak çoğaltıldığı öğrenildi.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.